Parola
Username

Carii

Carii

de Soffia » Vin Feb 12, 2010 10:47 am

Putem trata si cariile cu laser? Este sigura procedura? Mult mai costisitoare?
Soffia

Re: Carii

de realistul71 » Vin Feb 12, 2010 11:50 am

Da, cariile pot fi tratate cu ajutorul laserului dentar. Nu vreau sa intru in amanunte, insa trebuie sa sti ca exista 2 categorii principale de lasere care se folosesc in medicina dentara : exista lasere terapeutice care au ca principiu medical biostimularea si lasere- hai sa le spunem chirurgicale, care taie si indeparteaza tesuturi. Fiind vorba de gura, luam in calcul tesuturi dure (os, dentina, smalt, cement radicular) si tesuturi moi (gingii, mucoase, tumori, fren sau ata limbii, nerv, etc).
In concluzie, laserul pentru tesuturi dure curata procesul carios (mult mai bine se pare decat freza dentara), sterilizeaza cavitatea ramasa care ulterior se plombeaza. Prezinta marele avantaj ca nu vibreaza (deci nu produce fisuri si fracturi in structurile dentare), nu incalzeste dintele si cica... in multe situatii nu necesita anestezie.
realistul71

de realistul71 » Vin Feb 12, 2010 11:51 am

Nu uita, tehnologia e scumpa, putine cabinete si-o permit. Deci si preturile tratamentelor sunt mai mari.
realistul71

de Paul » Mar Feb 16, 2010 11:09 am

laserele terapeutice sant periculoase pentru organism? sau cu atat mai mult daca ne uitam in ele. stiu ca e o intrebare ciudata dar ce se intampla? care sant riscurile? care este nivelul de radiatii?
Paul

de teodora » Joi Feb 18, 2010 7:38 pm

Cu privire la acest subiect am urmarit filmulete pe site si mi-a prins foarte bine....sunt foarte interesante reportajele dumneavostra am aflat foarte multe lucruri noi despre care pana acum puteam doar sa citesc pe site-urile specilaizate....voi aveti un mare plus deoarece pot sa vad exact procedurile...cum ar fi cel cu tratarea carieie cu laser...m-am convins ca e nedureros uitandu-ma atenta la pacienta...va multumesc mult si mult succes in continuare...asteptam sa vedem mult mai mult
teodora

Înapoi la Laserul in stomatologie