Parola
Username

Tratament de canal

Re: Tratament de canal

de Andrav » Dum Mar 14, 2010 5:31 pm

Un tratemnt de canal corect condus,da poate salva un dinte de la o extractie precoce.
Ce inseamna tratament corect de canal:
-in primul rand folosirea unui sistem special de izolare care se numeste DIGA si care va izola dintele de saliva.Saliva contine multi microbi cu care se pot reinfecta canalele radiculare.Sunt multe alte avantaje ale sistemului de diga dar acesta este cel mai important.
-conformarea si curatirea canalelor dentare cu solutii antiseptice si desinfectante suficint de puternice ca sa omoare bacteriile prezente in canale.Cel mai folosit este hipocoritul de sodiu in diverse concentratii 1-5%
-obturarea canalelor radiculare cu materiale biocompatibile,nontoxice si etanse.Cea mai eficenta metoda astazi este condensarea verticala la cald .Daca nu avem aparatura necesara pentru acest tip de obturatie,minumul admis ar trebui sa fie o condensare laterala.

Daca nu se realizeaza un tratament corect dintele se va infecta,infectia va merge dincolo de varful radacinii, se va creea ceea ce noi numim parodontita apicala si poate sa duca la aparitia edemului si chiar sa fistulizeze .
Ajuns in aceasta faza dintele poate fi tratat de un medic endodont dar prognosticul scade .Un dinte tratat corect de la inceput are un prognostic mult mai bun decat unul cu complicatii.
Ce se intampla de fapt.Cand nervul moare,in interiorul dintelui ramane un spatiu gol (canalul radacinii) care este plin cu materie organica in stare de degradare,care nu este altceva decat hrana pentru bacterii si microbi.Acestia avand un mediu prielnic se inmultesc in voie si trec de varful radacinii.Organismul trimite elementele apararii doar prin sange.El incerca sa stopeze infectia dar poate lucra doar acolo unde este vascularizitie,si anume la varful radacinii.In canal fiind un spatiu gol ,fara vase nu poate sa lupte,asa ca nu poate sa faca fata.Noi va trebui sa venim si sa-l ajutam.;sa curatam canalele radiculare si sa le inchidem etans.De aici inainte gratie imunitatii noastre ceea ce este la varful radacinii se va vindeca in timp (1-2 ani)
De aceea sunt foarte importante radiografiile de control de la finalul tratamentului si cele de control de la 3 luni,6 luni si 1 an(pe care pacientii nostrii cu greu revin sa ni le aduca si nu inteleg de ce sunt atat de importante) Ele nu ne arata noua decat evolutia leziunii de la varful radacinii ,si in functie de asta pot schimba planul de tratament.Sunt anumite cazuri in care leziunile nu se vindeca.Deabia acum,la 1-2 ani de la un tratament corect vom lua decizia ca pacientul sa meraga la un chirurg si sa se faca o rezectie apicala(se va taia si se va scoata varful radacinii infectate impreuna cu infectia de acolo)
Foarte important este ca rezectia apicala sa se faca fara sa se mai desfaca iar canalele radiculare odata obturate de medicul endodont ci doar sa se faca rezectia apicala si sa se faca o obturatie retrograda a radacinii in locul unde este taiata( adica sa se puna un fel de dop acolo unde este taiata radacina)

Sper ca am fost destul de inteligibila.Daca mai aveti nelamuriri astept intrebari .
Sanatate maxima !
Andrav

de loredanadana » Joi Iun 03, 2010 12:52 pm

am un dinte devitalizat si obturat ,sub lucare... de curind am facut o radigrafie si am constatat ca acel dinte nu este obturat pina in virful radacinei(pe canal)ar trebui sa ma ingrijorez?se poate intimpla ceva rau?cind am intrebat medicul curant a evitat subiectul si a inceput sa-mi spuna ca nu exista nici o infectie si asa trebuie sa fie....am uitat sa va spun ca pe acel dinte aveam o sensibilitate la cald si rece.
loredanadana

de nico09 » Joi Iun 03, 2010 6:49 pm

loredanadana scrie:de curind am facut o radigrafie si am constatat ca acel dinte nu este obturat pina in virful radacinei(pe canal)ar trebui sa ma ingrijorez?

Nu. Faptul ca un dinte nu e obturat pina la virf nu inseamna neaparat esec.
Dintii la care s-a scos nervul nu pot avea sensibilitate la cald/rece. Daca doare la cald/rece inseamna ca e vorba despre alt dinte din zona.
dr. Nicoleta Grosu
nico09

de loredanadana » Lun Iun 07, 2010 8:00 pm

da intradevar era vorba despre alt dinte , molarul nedevitalizat.
loredanadana

de maher » Mar Iun 08, 2010 12:39 am

Soffia scrie:Multumesc! Este adevarat ca tratamentul de canal poate salva un dinte? De ce?

Este foarte adevarat, un dinte corect tratat endodontic poate fi un dinte sanatos si mentinut pe arcada mult timp. In lipsa unui tratament corect pot apare complicatiile periapicale care duc la mobilizarea dintelui, care scad sansele dintelui de a fi mentinut pe arcada, care netratate pot duce la extractia sa. Asa ca grija mare...in mod normal orice medic cu interes si priceput poate face un tratament de canal impecabil respectand anumite reguli si protocoale.
maher

Anterior

Înapoi la Tratamentul de canal