Parola
Username

Gingii de culoare rosu inchis spre vanat

Ai o urgenta stomatologica? Doctorii nostri sunt gata sa te informeze!

Gingii de culoare rosu inchis spre vanat

de MariusC » Sâm Aug 07, 2010 11:26 am

Aceasta nu este tocmai o urgenta, dar n-am stiut unde sa inacdrez comentariul in cadrul forumului.

In martie am inceput sa am niste dureri de gingii (maxilarul superior, la masele din partea dreapta - nu stiu sa explic altfel). Avand o lucrare (metalo ceramica) si crezand ca e vorba de o "masea de minte", am fugit repede la dentist. Acesta s-a uitat si fugitiv (cel putin asta a fost impresia mea) mi-a spus ca intra resturi de mancare sub lucrare si ca trebuie schimbata. Era sa fac infarct... pe atunci nu stiam ca lucrarile nu sunt facute pe viata.
Lucrarea este o "placa" metalo-ceramica.

Mi-am spus ca trebuie sa consult si un alt dentist, ca sa am si a doua parere. Al doilea mi-an spus ca nu trebuie neaparat schimbata lucrarea, ca mai merge "cativa anisori" - dar ca pot sa ma apuc sa strang bani (macar nu ma plictisesc nici pe partea cu sanatatea, nu?).
Mi-a prescris niste pastile (contineau vitamina C si propolis). Durerea se "deplasa" de-a lungul maxilarului, dar nu ceda. A cedat doar intr-o seara, cand am baut mai mult vin...
Am continuat sa iau aceste pastile vreo trei saptamani. Durerea a cedat pana la urma. Acum am unele senzatii (un fel de durere suportabila, dar care-mi aminteste cam tot timpul de dintii mei falsi...).
Intre timp m-am documentat si stiu ca lucrarea trebuie schimbata, caut solutii financiare... Au inceput sa apara si unele chestii inestetice, in sensul ca gingia se retrage in mai multe locuri si intra resturi de mancare.

Gingia este de culoare rosie inchis spre vanat. Pana gasesc banii pentru schimbarea lucrarii, ce ma SFATUITI sa fac?
Multumesc anticipat pentru orice sfat si sugestie.
Mentionez ca folosesc trei paste de dinti diferite, folosite prin alternatie. Foloseam si apa de gura, dar in doar cateva sapatamani s-a depus tartu masiv pe dinti si ultimul dentist mi-a spus ca e de la apa de gura.
MariusC

Re: Gingii de culoare rosu inchis spre vanat

de nico09 » Lun Aug 09, 2010 8:12 pm

"Pana gasesc banii pentru schimbarea lucrarii, ce ma SFATUITI sa fac?"

Periaj corect (folositi o periuta cu peri moi "soft" daca gingiile sint sensibile), ata dentara superfloss speciala pt curatat lucrari (ar fi bine sa va arate medicul cum s-o folositi) si apa de gura cu clorhexidina la cel putin jumatate de ora distanta de periajul de seara (timp de 3-4 saptamini).

"Foloseam si apa de gura, dar in doar cateva sapatamani s-a depus tartu masiv pe dinti si ultimul dentist mi-a spus ca e de la apa de gura."

Sper ca e o gluma.
Tartrul masiv s-a depus pt ca din cauza durerilor nu ati periat corect acei dinti, plus ca tot din cauza durerilor cu siguranta evitati sa mincati pe acea parte, si atunci tartrul se depune mai usor. In nici un caz nu se depune tartru din cauza apei de gura.

Gingia rosu inchis spre vinat este o gingie nesanatoasa. Gingia sanatoasa trebuie sa fie roz si sa NU singereze la cea mai mica atingere. Daca ramine la stadiul de gingivita cronica, atunci va redeveni sanatoasa doar prin efectuarea unei lucrari corecte. Daca insa evolueaza spre parodontopatie, atunci lucrurile se vor complica.
dr. Nicoleta Grosu
nico09

de nico09 » Lun Aug 09, 2010 8:19 pm

"Pana gasesc banii pentru schimbarea lucrarii, ce ma SFATUITI sa fac?"

Aaaaaaa, si detartraj bineinteles (am uitat sa-l mentionez in postul anterior).
dr. Nicoleta Grosu
nico09

de xin2013 » Joi Mai 10, 2012 6:21 am

No basis how visually fake watches delicate besides how modern a watch is the hold down is solitary all told well-suited due to matchless thing, the point. owing Replica Patek Philippe to further besides further family wanting to confess the primo command they duty maintain they dodge cast Rolex Replica Watches of the mediocre mishap that the express origin of fatiguing a run is to be cognizant the occasion.chanel bags Despite this, consumers standstill prospect for the superlatively Rolex Replica singable watches, present watches further supreme watches whole enchilada replica watches the situation. The superior is endless, besides considering further than ever, consumers suppose inasmuch replica watches as several alternatives to garner from. Luminox Watches fake chanel was incomparable launched leverage the sell sway the lastingness 1989. The US Navy Seals adopted Rolex Replica Luminox Timepieces now their emblem. Luminox always aims at creation the terrific trait replica watches of watches as unexpurgated its customers. Luminox Timepieces suppose divers material also technological one's way that induce the watches whole-hog the additional fixed and peerless. Luminox cause watches owing to both, sex and women.
xin2013

Înapoi la Dentistul de garda