Parola
Username

Proteza mobila

Ai o urgenta stomatologica? Doctorii nostri sunt gata sa te informeze!

Proteza mobila

de Mirela » Joi Iun 24, 2010 11:11 pm

Mama mea are aproape edentatie totala pe partea de jos. Are doar 2 canini care in momentul de fata au coroana.
Necesita proteza si i s-au propus mai multe variante. Nu stim ce sa alegem. Ultima varianta este sa i se puna 2 stifturi in cei 2 canini, sa se puna o punte metalica sudata de cei 2 canini si pe aceasta structura sa se faca o proteza totala mobila. Este aceasta o solutie viabila?

O alta propunere a fost o proteza Valplast. Eu am citit pe internet ca nu e indicata pentru persoane cu edentatie totala. Este adevarat?

Ce alte optiuni ar mai fi? Am uitat sa mentionez ca mama are 78 ani.

Va multumesc!
Mirela

Re: Proteza mobila

de nico09 » Vin Iun 25, 2010 3:55 pm

Buna ziua,

Sint mai multe elemente care se iau in calcul la stabilirea unui plan de tratament cu proteze mobile:

-starea dintilor prezenti (mobili? cariati? cu tratamente anterioare? pozitie normala pe arcada?care e raportul coroana/radacina?)
-starea de sanatate a pacientei atit fizica cit si psihica. Cea fizica e importanta pt eventuale tratamente asupra caninilor, cea psihica pt colaborare/cooperare cu medicul, acceptare a solutiei de tratament si acomodarea cu proteza.
-care e situatia la arcada superioara? dintii pacientei sint prezenti? are lucrari fixe? are proteza mobila?
-starea financiara. De multe ori, se pot propune mai multe solutii de tratament si daca pacientul poate suporta financiar, atunci se poate alege cea mai buna solutie (care de obicei e mai costisitoare)

In principiu, in prezenta a 2 canini care se pot pastra, as merge pe supraprotezare cu capse. Avantajul acestei solutii este ca daca se pierde unul dintre dinti, nu trebuie facuta alta lucrare. Dar solutia asta e doar in principiu. Nu se poate da o solutie categorica online, fara a vedea pacientul.

Daca puntea metalica de care spuneti ca vi s-a propus este o bara dolder, atunci solutia e ok. (Daca insa vi s-a propus o punte clasica de la canin la canin, hmmmm.... e o varianta pe care eu as evita-o). Dar presupun totusi ca e vorba de bara dolder, care va fi ascunsa vederii de proteza care vine deasupra si o acopera.
dr. Nicoleta Grosu
nico09

de Mirela » Vin Iun 25, 2010 7:42 pm

Va multumesc pentru raspuns.
Starea de sanatate atat fizica cat si psihica este buna pentru varsta ei.
Pe arcada superioara are o lucrare fixa dar in stare relativ precara (nu cred ca va mai rezista mai mult de 2-3 ani);
Cei 2 canini restanti sunt radacini una foarte buna, cealalta relativ buna, au stifturi puse si in prezent au coroane care insa trebuie schimbate deoarece au fost lucrate mari si prost pozitionate.

Cand spuneti ca ati evita o punte clasica va referiti la o lucrate fixa pe cei doi canini?
Este adevarat ca o protez valplast nu e indicata in caz de edentatie aproape totala?
Atat in supraprotezarea cu capse cat si in situatia bara dodler, proteza ar fi o proteza normala de acrilic?
Va multumesc inca o data pentru raspuns.
Mirela
Mirela

de nico09 » Sâm Iun 26, 2010 11:01 am

Faptul ca deja exista stifturi puse pe canini poate determina un anumit plan de tratament. Nu se poate face o supraprotezare pe capse daca acele stifturi nu pot fi indepartate si inlocuite cu cele cu capse (valabil si pt bara dolder).

Cand spuneti ca ati evita o punte clasica va referiti la o lucrate fixa pe cei doi canini?
Da.

Eu personal prefer sa fac acrilice clasice, si nu valplast.

Atat in supraprotezarea cu capse cat si in situatia bara dodler, proteza ar fi o proteza normala de acrilic?
Da.
dr. Nicoleta Grosu
nico09

Înapoi la Dentistul de garda