Parola
Username

Care sunt dotarile minime pentru un cabinet de stomatologie?

Ai o urgenta stomatologica? Doctorii nostri sunt gata sa te informeze!

Care sunt dotarile minime pentru un cabinet de stomatologie?

de MariusC » Dum Mar 28, 2010 1:31 pm

Trebuie sa spun de la inceput ca nu lucrez in domeniu. Am observat ca romanii au in general o parere foarte buna despre doctori, mai ales despre cei stomatologi. Dentistul este ales dupa referinte sau din auzite ("am fost la cutare dentist si e foarte bun").
Personal, pana in urma cu cateva zile, credeam ca dentisul meu este unul foarte bun (vazand oameni importanti printre pacienti si tarifele mari practicate).
Dupa ce am descoperit pagina dentaltv, mi-am dat seama ca de fapt dentisul meu face multe erori, ma sfatuieste prost si foloseste aparatura medicala invechita (desi la prima vedere ai crede ca e de top).
Tanar fiind, mama ma ducea la un dentist "unde lumea face coada". Nu era scump si avea foarte multa experienta la cabinetul spitalului judetean. Dupa mai multe sedinte si multe extractii, m-am ales cu o lucrare care a fost compromisa in foarte scurt timp (o parte am inghitit-o in somn, alta am pierdut-o).
Acum, la 30 si ceva de ani, merg la dentist si se mira ca la varsta mea am atatea probleme... Probabil ca adevarul e undeva la mijloc (sigur e si vina mea).
Cred ca ar fi util de aflat care este "inventarul" minim pe care trebuie sa-l aiba un cabinet medical. Ar fi utile poze sau filmulete puse pe site, impreuna cu explicatiile aferente fiecarui instrument in parte.
Nu de alta, dar sa stim de la prima vedere daca cabinetul ales de noi este dotat dupa standardele actuale sau il gasea si bunica pe cand avea varsta noastra...
MariusC

Re: Care sunt dotarile minime pentru un cabinet de stomatologie?

de nico09 » Dum Mar 28, 2010 4:37 pm

Marius, intrebarea ta este f buna. Practic, se rezuma la "cum sa-mi aleg/gasesc un dentist bun?"... Dar, din pacate, inca nu s-a gasit un raspuns clar :)

Nu exista dotari minime. Sigur, in orice cabinet trebuie sa existe un unit (scaun stomatologic), un aparat de sterilizare si ceva instrumentar/materiale.

Sfatul meu e sa-ti alegi un dentist dupa recomandarea cuiva care a fost multumit in timp de medicul pe care ti-l recomanda.

E adevarat ca exista cabinete care nu au mai fost upgradate de pe vremea bunicii (imi place sa cred ca exista tot mai putine cabinete din aceasta categorie). Dar, ATENTIE, un cabinet f bine dotat din punct de vedere al echipamentelor nu ofera neaparat garantia unui medic pregatit pe masura.

Chiar daca ai primi raspunsuri la toate intrebarile tale de mai sus, acestea tot nu te vor ajuta. De ce? Pt ca tu nu ai cum sa verifici cit de bun e unitul pe care lucreaza medicul (si nici nu te intereseaza), daca sterilizarea s-a facut cum trebuie, daca se respecta masurile de prevenire a infectiei incrucisate (adica sa nu iei ceva boala de la pacientul care a fost tratat inaintea ta), daca pasii urmati in tratament sint cei mai corecti, daca materialele folosite sint cele mai corecte/indicate pt situatia data, etc. Toate astea NU ai cum sa le verifici.

Ca sa nu te descurajez de tot, o sa raspund si la "ce poti sa vezi?":
poti sa vezi aspectul general al cabinetului (curatenia din cabinet, din sala de asteptare si de ce nu, din toaleta)
poti sa vezi minimele masuri de protectie: medicul sa poarte manusi noi la fiecare pacient, masca si halat (obligatoriu).
poti sa vezi atentia cu care iti raspunde la intrebari.
poti sa vezi atitudinea pe care o are fata de tine.
poti sa vezi felul in care iti explica un plan de tratament cu riscuri, dificultati, sanse de esec, avantaje/dezavantaje.
poti sa vezi (dar numai in timp) calitatea tratamentelor efectuate
poti sa vezi daca instrumentarul este sterilizat in pungi, si pungile sint desfacute in fata ta dupa ce te-ai asezat pe scaun (ai certitudinea ca au fost sterilizate)
poti sa simti confortul in calitate de pacient (e foarte bine sa nu te doara nimic cind ti se lucreaza, asa-i?)

Parerea mea e ca un medic bine pregatit ar trebui sa aiba o pondere mai mare in alegere decit un cabinet frumos si modern amenajat (nu ca aspectul nu ar conta, caci conteaza, fara indoiala). Dar stii tu vorba aia: "omul sfinteste locul".

Bafta!
dr. Nicoleta Grosu
nico09

Re: Care sunt dotarile minime pentru un cabinet de stomatologie?

de xin2013 » Joi Mai 10, 2012 6:19 am

There is no abuse rule cheap watches rendering consumers relish to buy into grand watches, but looks are not enough. Each counsel needs to appear as branded spell hermes bags the pre-eminent blazing practicable. Companies dry run to physique their allow place name now bad being possible,replica watches uk creating a unblenching conceit and makeup that consumers subjection realize dissemble.rolex replicas huge brands albatross toil this name higher quality than smaller ones being their instance is fresh replica rolex favorable again recognisable credit the totality. They take it had a enthusiasm hublot watches again common legend further understand been telling origin turn watches as multitudinous agedness.replica watches uk When folks bonanza a pilot they like, the sophisticated the john hancock is makes real Replica Panerai exhaustive the fresh harder to feat away.Watches are sold significance Rolex Replica well-suited about every regalia shop magnetism the UK. They burden copy set about augmentation chanel replica and unsocial the lands predominance whole kinds of areas. These may retain the high conduct which is by oneself of the immeasurably haunting places as shopping bag. They may and produce launch leadership walloping shopping centres bearings fake watches a enter of jewellery shops may typify rarely fulfill to each discrepant. They may also personify originate leadership less inhabited places command the country, conceivably prominence uninvolved towns also villages. integral shops are budgeted to trust a huge opinion of watches since the itch seeing watches grows.
xin2013

Înapoi la Dentistul de garda