Parola
Username

reflex voma

Ai o urgenta stomatologica? Doctorii nostri sunt gata sa te informeze!

reflex voma

de adiionescu » Dum Mar 21, 2010 5:37 pm

salutare,am si eu o problema,am reflex de voma accentuat si as dori sa stiu cum se poate scapa de acest reflex ca sa pot merge sa imi repar dantura.multumesc
adiionescu

Re: reflex voma

de nico09 » Dum Mar 28, 2010 3:50 pm

nu poti scapa de el :)

tratamentele in aceste cazuri sint mai greu de facut, dar nu imposibile. depinde si de ce fel de tratamente ai nevoie.
dr. Nicoleta Grosu
nico09

de AnaMaria » Dum Mai 30, 2010 12:56 am

nico09 scrie:nu poti scapa de el :)

tratamentele in aceste cazuri sint mai greu de facut, dar nu imposibile. depinde si de ce fel de tratamente ai nevoie.

da, este adevarat faptul ca de un reflex de voma nu poti scapa. am avut si eu un pacient, stundenta in anul 5 in momentul de fata fiind, cu un reflex de voma foarte pronuntat la nivelul lui 46. pacientul prezenta o carie profunda, si am recurs la o anestezie si am rezolvat problema.
AnaMaria

de drOctavian » Joi Iun 17, 2010 9:35 pm

AnaMaria scrie:cu un reflex de voma foarte pronuntat la nivelul lui 46.

cum vine asta? stiam ca reflexul de voma este produc doar la atingerea mucoasei limbii, palatului moale, planseului.
drOctavian

de AnaMaria » Vin Iun 18, 2010 7:00 pm

drOctavian scrie:
AnaMaria scrie:cu un reflex de voma foarte pronuntat la nivelul lui 46.

cum vine asta? stiam ca reflexul de voma este produc doar la atingerea mucoasei limbii, palatului moale, planseului.

pur si simplu, incercam macar sa introduc un rulou vestibular ( de oglinda nici nu ma puteam atinge ) si avea un reflex de voma incredibil
AnaMaria

de drOctavian » Vin Iun 18, 2010 8:55 pm

da inteleg dar ma refeream oarecum la exprimare ca nu e la nivelul lui 4.6 in mod direct ci cand mucoasa vine in contact cu un corp strain si banuiesc ca nu are reflex de voma numai acolo ci in general la atingerea mucoasei. NU?
drOctavian

de anamarius » Mie Feb 02, 2011 4:29 pm

buna,eu am stare de voma cand merg la dentist si nu poate lucra deloc doamna doctor.la varsta de 14 ani am fost diagnosticata cu epilepsie,dar de 12 de ani nu mai am nimic.doctorul meu mi-a prescris spitomin pentru starile de emotii.cand merg la dentist am aceste stari de emotii care se manifesta si cu stari de voma.credeti ca este bun acest medicament?trebuie urgent sa-mi fac dantura!
anamarius

Înapoi la Dentistul de garda